Karty do gry z motywami rytmicznymi
Odkryj świat rytmu z gordonowskimi kartami do gry!
Zanurz się w fascynujący świat gordonowskich motywów rytmicznych, teraz dostępnych w formie kreatywnie zaprojektowanych kart do gry! Idealne narzędzie, by budować słownik motywów rytmicznych i świetnie się bawić, wspierając proces nauki audiacji notacyjnej w każdym wieku.
Pierwsza seria – makro- i mikrobity, została zaprojektowana z myślą o wsparciu nauki czytania nut już od pierwszego etapu formalnej edukacji muzycznej, wytyczając drogę do zaawansowanych umiejętności rytmicznych.
Odkryj 5 serii, każda z nich zawierająca 8 starannie dobranych dwudzielnych motywów rytmicznych, ułożonych hierarchicznie według stopnia trudności. To nie tylko karty – to rewelacyjne narzędzie, które przemienia notację muzyczną w praktyczne doświadczenie poprzez motywy rytmiczne, które ożywają w Twoich rękach! Połącz wizualne i słuchowe aspekty muzyki, świetnie się przy tym bawiąc!
Dlaczego wybrać nasze karty?
- Wspierają rozwój: Nasze karty są nie tylko grą, ale także narzędziem edukacyjnym, które ułatwia przyswajanie wiedzy o rytmach na etapie audiacji właściwej.
- Uniwersalność: Niezależnie od wieku czy doświadczenia, karty oferują różnorodność zawartości rytmicznej i są dostosowane do różnych poziomów zaawansowania.
- Innowacyjność w nauce: Wykorzystując badania Edwina Gordona, karty zostały stworzone, aby krok po kroku inspirować, angażować i rozwijać kompetencje dotyczące czytania w sposób innowacyjny i interaktywny.
Z naszymi kartami, nauka rytmu stanie się nie tylko efektywna, ale także pełna zabawy i ekscytujących wyzwań! Czy jesteś gotów zainicjować nową przygodę z rytmem i odmienić sposób, w jaki Ty, lub Twoi uczniowie doświadczają muzyki?
Jak wykorzystywać karty?
1. Klasyczna gra memory
- Uczestnicy odkrywają karty parami, starając się znaleźć pasujące do siebie motywy rytmiczne. Po odkryciu każdej karty, uczestnik czyta motyw, który na niej widnieje.
- Wariant: kiedy gracz odnajdzie parę, wszyscy mogą zagrać rytm na klawesach, tamburynie, marakasach czy innych instrumentach perkusyjnych.
2. Dopasowywanie dźwięku do zapisu
- Odtwarzaj dla ucznia rytm, głosem lub na instrumencie perkusyjnym, a jego zadaniem niech będzie znaleźć odpowiadającą mu kartę.
3. Kompozycja i improwizacja
- Uczestnicy wybierają kilka kart i tworzą własne kompozycje rytmiczne, łącząc różne motywy!
4. Szybkość rozpoznawania
- Organizuj zawody, w których uczestnicy mają za zadanie jak najszybciej rozpoznać i odnaleźć kartę z zagranym (lub wykonanym przez Ciebie głosem) motywem rytmicznym.
- Wariant: jeden z graczy recytuje rytm z wybranej karty, a reszta stara się odnaleźć pasującą do niego kartę.
5. Łączenie z melodią
- Uczestnicy mogą próbować dodawać melodię do wylosowanych motywów rytmicznych, rozwijając umiejętności improwizacji.
6. Rytmiczne pary
- Po odkryciu pary, jeden uczestnik gra pierwszy motyw rytmiczny, a drugi, siedzący z prawej strony odpowiada drugim.
- Wariant: po odkryciu pary, uczestnik wykonuje głosem jeden motyw, a drugi gra na instrumencie perkusyjnym.
7. Łączenie rytmu i ruchu
- Po odkryciu pary, uczestnik wykonuje ruch lub taniec zgodnie z rytmem z karty.
8. Sesja improwizacyjna w grupie
- Wylosowane pary mogą być podstawą dla sesji improwizacyjnej, gdzie każdy uczestnik dodaje własne elementy i pomysły, inspirowane motywami rytmicznymi!
Karty typu memory, z motywami rytmicznymi. 5 serii po 8 motywów dwudzielnych, ułożonych według stopnia trudności:
- Seria 1: 16 kart z motywami o funkcji makro- i mikrobity,
- Seria 2: 16 kart z motywami o funkcji rozdrobnienia (łatwe),
- Seria 3: 16 kart z motywami o funkcji rozdrobnienia (średnio trudne),
- Seria 4: 16 kart z motywami o funkcji wydłużenia
- Seria 5: 16 kart z motywami o funkcji rozdrobnienia/wydłużenia.
Karty są kompatybilne z serią edukacyjną Du da di Du! Czytam i audiuję! oraz kursem Rozwiń swoją muzykalność w 8 tygodni! ale będą świetnym narzędziem dla nauczycieli pracujących z innymi podręcznikami, a poprzez swoją uniwersalność będą odpowiednie nawet dla uczniów i nauczycieli pracujących zgodnie z tradycyjnym programem nauczania w szkołach muzycznych I stopnia.
W talii znajduje się 80 kart.
Wymiary: 5,1 x 8,9 cm.
Opakowanie: banderola
Papier: gruby 300g, wykończenie folią połysk.
Autor i metodyk: Urszula Polak
Absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu, dyrygentka chórów dziecięcych, certyfikowana specjalistka: instruktor zajęć muzycznych wg nowatorskiej koncepcji Edwina Eliasa Gordona, członkini Polskiego Towarzystwa Edwina Eliasa Gordona oraz The Gordon Institute for Music Learning, uczestniczka wielu międzynarodowych warsztatów i seminariów gordonowskich, z wykształcenia nauczyciel muzyki i rytmiki. Obecnie prowadzi we Wrocławiu Autorską Szkołę Muzyki ALLEGRETTO oraz Instytut Gordonowski.
O Instytucie:
Instytut Gordonowski powstał z potrzeby propagowania osiągnięć wybitnego pedagoga i psychologa muzyki Edwina Eliasa Gordona, który dzięki wieloletnim badaniom szczegółowo opisał m.in. proces rozwijania zdolności muzycznych i umiejętności u dzieci. Efekty pracy w oparciu o koncepcję Gordona są mierzalne, co pokazuje, że są to działania niezwykle skuteczne. Instytut wspiera muzyków, nauczycieli i rodziców przeprowadzając autorskie warsztaty, szkolenia dla nauczycieli, a także Roczny Kurs Gordonowski. W ramach działalności Instytutu można także skorzystać z poradnictwa i konsultacji indywidualnych dla rodziców dzieci uzdolnionych, dla rodziców uczniów szkoły muzycznej, którzy doświadczają trudności, oraz dla nauczycieli.